120 let historie

KNIHAŘ A MUZIKANT


František Plátek starší, narozen 1882 (+1957 Turnov), pocházející z Malé Skály, založil knihařskou dílnu v Turnově ve Skálovi ulici, naproti muzeu. Byl nejen vyučeným knihařem, ale především náruživým muzikantem. Patřil do party maloskaláků, kteří se vždycky na jaře sebrali a jeli do Ruska a potom i jinam do Evropy s cirkusovou kapelou. Jakmile byl jeho syn schopen vést dílnu, tak mu ji předal, protože muzika byla u něho na prvním místě. A syn převzal rodinnou tradici. Dříve všechna řemesla vzkvétala díky tomu, že někdo založil živnost, pracně ji budoval, dal do toho svůj majetek a bylo pak osobní povinností syna, aby vše převzal. Tak byl zaručen rozkvět řemesel a jejich pokračování.

 

 

 


KNIHAŘ A LOUTKAŘ


František Plátek mladší, narozen 1905 ve Vranovém - Malá Skála (+1983 Liberec).
„Od 18. srpna 1919 do 18. února 1922 se vyučil a svou věrností, pilností a dovedností úplnou spokojenost svého vyučitele si získal, pročeš se za schopného knihařského pomocnika prohlašuje. Na doklad toho jest výuční list vydán a vlastnoručními podpisy a pečetí opatřen v Turnově dne 16 června 1922“.
Převzal dílnu po svém otci a začal si doplňoval své znalosti ve speciálních kurzech u mistra Bradáče, jednalo se o různé náročné techniky. Postupně překročil hranici běžného řemesla, stal se i členem výtvarného spolku turnovského Díla, takže zůstával ve stálém kontaktu s výtvarníky jako byli Vik, Vorlíček, Kinský, Durych, Linka, Juna a další. Z literátů chodili za ním Šalda, Majerová a mnozí další. Znali jeho práci a tak přijížděli, aby pro ně dělal vazby.


Tak jako jeho otec měl celoživotní lásku hudbu, on loutkařinu. V Turnově byla loutková scéna na vysoké úrovni. Věnoval se loutkařině velmi intenzivně, znal se se všemi osobnostmi, jako byli Malík a Skupa a jí dal nakonec přednost, jako jeho otec kdysi hudbě.  V padesátých leteh se přestěhoval z Turnova do Liberce za svým řemeslem, ale hlavně za loutkovým divadlem, které v Liberci spoluzakládal.

 

 

 


KNIHAŘ A VÝTVARNÍK


Jiří Plátek, narozen 1929 v Turnově.

„Knihu v krásné vazbě bereme do ruky jako svátost. Máme touhu se jí dotknout a zároveň obavu, abychom jí neublížili.“ Jiří Plátek

„Uměl jsem knížku svázat dřív, než jsem se to učil. V tátově dílně jsem měl svůj stolek, dělal jsem sám knížky, všecko jsem okoukal," vzpomíná na své knihvazačské začátky Jiří Plátek a pokračuje: „Měl jsem krásné klukovství. Knihařinu jsem dělal, protože můj děda založil dílnu, táta v tom pokračoval a já jsem věděl, že mi nezbývá nic jiného, než to po něm převzít. A kromě vázání knih jsem se věnoval i sportu nebo fotografování"

Umělecký knihvazač se narodil v Turnově v rodině knihařů, jeho otec i dědeček pracovali v dílně přímo naproti muzeu. Jiří vystudoval Státní grafickou školu v u profesora Otty Blažka. Knihařskou dílnu jeho otce tehdejší režim znárodnil, a tak se Jiří Plátek přestěhoval do Liberce, kde tvořil. Věnoval se fotografii, dřevořezbě i malbě. Ve své knihařské tvorbě sice navázal na tradiční rodinné řemeslo, současně i hodně experimentoval, jeho tvorba byla vždy originální a vhodně doplnila psané slovo. ​Jiří Plátek byl i nadšeným lyžařem a horolezcem. Jeho přátelé zahynuli v roce 1970 s československou výpravou na Huascaránu, on byl na výpravu také pozván. Nakonec ale neodjel, a tím si vlastně zachránil život.

Český rozhlas Liberec

 

 

HOROLEZEC A LYŽAŘ


 

Evidované prvovýstupy

cesta klasifikace rok
PLÁTKŮV KOMÍN (ČERTOVKA) 3 UIAA 1949
PLÁTKŮV KOUT (ROZEKLANÁ) 5 UIAA 1949
NORMÁLNÍ CESTA (BUCHTA) II JPK 1949
VÝCHODNÍ ROH (GALEON) V JPK 1949
ODPOLEDNÍ CESTA (JULIE) VII JPK 1951
PONURÁ CESTA (OPOMENUTÁ) VII JPK 1951
PLÁTKOVA STĚNA (SFINGA) VII JPK 1951
PERNÍKOVÁ STĚNA (KAVČÍ VĚŽ (KOTLÍK)) VIIb JPK 1951
ZADNÍ CESTA (KOŤÁTKA) V JPK 1951
REJŽÁK (KOPALOVA SPÁRA) (ŽELEZNÉ VĚŽE) VIIb Písk.Sasko 1956
celkem = 10